0

آموزش زبان C |نصب محیط اجرای زبان c |جلسه دوم

نصب محیط اجرای زبان c

اگر می‌خواهید محیطی را برای برنامه‌نویسی زبان C تنظیم کنید، به دو ابزار نرم‌افزاری زیر در سیستم خود نیاز دارید:

 1. ویرایشگر متن
 2. کامپایلر زبان c

آموزش نصب محیط کامپایل زبان c

 1. ویراشگر متن

  ویرایشگر متن برای تایپ سورس برنامه شما استفاده می‌شود. چند نمونه ویرایشگر شاملWindows Notepad ، OS Edit command ،Brief ،Epsilon ،EMACSو vim or vi.

  نام و نسخه ویرایشگرهای متن می‌تواند در سیستم عامل‌های مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال ، Notepad در ویندوز و vim یا vi هم در ویندوز هم در لینوکس یا UNIX قابل استفاده است.

  فایل‌هایی که با ویرایشگر خود ایجاد می‌کنید، فایل‌های منبع نامیده می‌شوند و حاوی کد منبع برنامه(سورس کد) هستند. فایل‌های منبع برنامه‌های C معمولاً با پسوند “.c” نامگذاری می‌شوند.

  قبل از شروع برنامه‌نویسی، مطمئن شوید که یک ویرایشگر متن دارید و از تجربه کافی برای نوشتن یک برنامه کامپیوتری، ذخیره آن در یک فایل، کامپایل و در نهایت اجرای آن برخوردار هستید.

 2. کامپایلر c

  سورس‌کد نوشته شده باید ابتدا به زبان ماشین تبدیل شود تا قابل اجرا باشد، به همین دلیل به یک کامپایلر نیاز دارید که سوس نوشته شده توسط شما را به زبان ماشین تبدیل و اجرا کند.

  کامپایلر کدهای منبع(سورس کد) را در برنامه‌های اجرایی نهایی کامپایل می‌کند. کامپایلر رایج‌ و رایگان موجود برای زبان C، کامپایلر GNU C/C ++ است.

  در بخش زیر نحوه نصب کامپایلر GNU C/C ++ را در سیستم‌عامل‌های مختلف توضیح می‌دهیم. ما مدام به C/C ++ اشاره می‌کنیم زیرا کامپایلر GNU gcc برای هر دو زبان برنامه نویسی C و C ++ کار می‌کند.


نصب کامپایلر C بر روی UNIX/Linux

اگر از Linux یا UNIX استفاده می کنید، با وارد کردن دستور زیر در خط فرمان، بررسی کنید که آیا GCC روی سیستم شما نصب شده است یا خیر:

$ gcc -v

اگر کامپایلر GNU روی سیستم شما نصب باشد، باید پیامی را به شرح زیر مشاهده کنید:

Using built-in specs.
Target: i386-redhat-linux Configured with: ../configure --prefix=/usr ....... 
Thread model: posix 
gcc version 4.1.2 20080704 (Red Hat 4.1.2-46)

اگر GCC نصب نشده است، باید خودتان آن را با استفاده از دستورالعمل‌های موجود در https://gcc.gnu.org/install آن را نصب کنید.

این آموزش بر اساس لینوکس نوشته شده است و همه مثال‌های آن بر اساس سیستم عامل سیستم لینوکس گردآوری شده است.

نصب بر روی سیستم عامل Mac

اگر از Mac OS X استفاده می‌کنید، ساده‌ترین راه برای به دست آوردن GCC این است که محیط توسعه Xcode را از وب سایت اپل بارگیری کرده و دستورالعمل‌های نصب را دنبال کنید. پس از راه اندازی Xcode، می‌توانید از کامپایلر GNU برای C/C ++ استفاده کنید.

Xcode در حال حاضر در https://developer.apple.com/xcode در دسترس است.

نصب روی ویندوز

برای نصب GCC بر روی ویندوز، باید MinGW را نصب کنید. برای نصب MinGW، به صفحه اصلیMinGW  www.mingw.org بروید و لینک دانلود MinGW را دنبال کنید. آخرین نسخه MinGW را نصب کنید.

هنگام نصب Min GW، حداقل باید gcc-core ،gcc-g ++ ،binutils را نصب کنید.

پس از اتمام نصب، می‌توانید gcc ،g ++، ar،ranlib ،dlltool و چندین ابزار دیگر GNU را از خط فرمان ویندوز اجرا کنید.

کامپایل آنلاین سورس‌کدهای با زبان C

چنانچه نیاز داشتید که سورس کد را به هر دلیل به صورت آنلاین اجرا و کامپایل کنید، می‌توانید از سرویس‌های اجرای سورس کد آنلاین استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *