0

کاربرد API در برنامه نویسی

API چیست؟ و کاربرد آن در برنامه نویسی چیست؟


API مخفف application programming interface هستش که به معنی فارسی یعنی رابط برنامه نویسی نرم افزار.

 

 

رابط کاربری یک روش از پیش تعریف شده برای کار با یک ابزار است. این ابزار می تواند یک سرویس شخص ثالث مانند فیس بوک ، یک کتابخانه مانند ReactJS یا سرویس داخلی شما باشد.

 

تصور کنید می خواهید توییت های اخیر خود را در یک وب سایت نمایش دهید. شاید اولین کار شما این باشد که چند توییت آخر را در کد خود کپی کنید. خوب! اما اکنون هر بار که یک توییت می نویسید ، باید آن را در وب سایت خود کپی کنید.

 

اوه‌ه! ولی API توییتر این مشکل را حل میکند، شما با داشتن API توییتر و درج آن در کد خود میتوانید بدون نیاز به ورود و خروج از دیتابیس (پایگاه‌داده) اطلاعات مربوط به توییت خود را گرفته و منتشر کنید.

مثال (1):

شما میخواهید از سرویس گوگل درایو خود به عنوان هاست دانلود سایت خود استفاده کنید، برای اینکار شما میبایستی API گوگل درایو خود را گرفته و در سایت خود قرار داده و سپس برای دانلود هر ویدیو لینک آن ویدیو را درج کنید.

 

مثال (2):

شما یک برنامه نویس هستید و میخواهید یک برنامه هواشناسی درست کنید ولی شما نمیدانید که ایا فردا هوا ابری هست؟ یا برفی؟ برای این کار شما میبایستی API سازمان هواشناسی داشته باشید، اگر شما API سازمان هواشناسی را در برنامه خود درج کنید با بروز شدن اطلاعات هوا در دیتابیس سازمان هواشناسی اطلاعات هوا در برنامه شما هم بروز خواهد شد و دیگر نیازی به بروزرسانی اطلاعات هوا نیست.

 

 

نمونه های واقعی:

  • API فیس بوک – راهی برای دریافت اطلاعات از فیس بوک مانند کاربران ، فالور ها ، تعداد لایک.
  • API توییتر – راهی برای دریافت اطلاعات از توییتر مانند توییت ها ، پروفایل ها ، دنبال کنندگان.
  • API اینستاگرام – راهی برای دریافت اطلاعات از اینستاگرام مانند پست ها ، لایک ها ، کامنت ها.

 

نتیجه:

API به برنامه نویس نحوه استفاده (یا “فراخوانی”) از هر برنامه فرعی مورد نیاز برنامه نویس را آموزش می دهد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *